15 Ağustos 2014 Cuma

SAÇ DÖKÜLMESİNE KARŞI ÖNLEMLER- BARCELİNO SAÇ BAKIM YAĞI

Saç herkes için estetik açıdan en önemli unsurlardan biri. Peki bu dökülme sorunuyla nasıl başa çıkabiliriz? İlk olarak bunun birçok nedeni olabileceğini unutmamak lazım. İnatçı ve uzun süren saç dökülmeniz varsa tıbbi yardım almayı düşünmelisiniz. Kadınlarda saç dökülmesinin genetik dışı bazı nedenleri:

  1. Hormon dengesizlikleri
  2. Doğum sonrası süreç
  3. Yüksek ateş ve ağır enfeksiyonlar
  4. Tiroid hastalığı
  5. Demir eksikliği(en çok görülen neden)
  6. Dengesiz beslenme ve stres
  7. Saç kıran
  8. Saç bakımında yapılan yanlışlar
Saça dışarıdan uygulanan hiçbir ürün kalıcı bir çözüm değildir. Ancak estetik açıdan kısa ömürlü sonuçlar verebilirler. Saçın sağlıklı olması için beslenme en önemli unsurdur. Saç sağlığı için hangi besinler daha önemli inceleyelim.
                             YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER
Saç, demir eksikliğine bağlı dökülüyorsa koyu yeşil yapraklı sebzeler iyi gelecektir.
MEYVELER
Meyvelerin bir çok faydasının olduğunu zaten biliyoruz. Özellikle portakal , greyfurt, karpuz, çilek gibi C vitamini bakımından zengin meyveler güneşten ve hava kirliliğinden yıpranan saçların sağlığını korumaya yardımcı olur.
KURU YEMİŞLER

E vitamini, esansiyel yağ asitleri, sülfür içerenler saç için en faydalı olanlardır. Ceviz, badem, fındık saçların parlamasına da yardımcı olur.
YOĞURT
İçerdiği kalsiyum ile saçın uzamasına yardımcı olur.
DENİZ ÜRÜNLERİ

Çinko bakımından zenginlerdir. Çinko antioksidan görevi görür ve saç için faydalıdır. Ancak fazla tüketilen çinkoda saç dökülmesi yapabilir.
TAVUK-HİNDİ
Tavuk göğsü protein bakımından çok zengindir. Proteinin vücudumuzda yapıcı görevi olduğundan yetersiz alınması halinde bir çok sorun ortaya çıkabilir. Saç dökülmesi de bunlardan biri tabi. Tavuk etinden protein sağlamak diğer yağlı etlere göre daha faydalıdır.
HAVUÇ
Havuç A vitamini bakımından zengindir. Gözlere iyi geldiği kadar saç köklerimizi de güçlendirir :) Saçın uzamasını, parlak ve dayanıklı olmasını sağlar.
KABAK ÇEKİRDEĞİ

Cevizde olduğu gibi Omega-6 bakımından zengindir. Protein, çinko ve demir içerir. Yani saçlarımız için gerekli olan çoğu şeyi barındırıyor:)
Her gün 1 avuç kabak çekirdeği yiyerek saçlarımızın sağlıklı olmasına büyük katkı sağlarız :)
Peki saç diplerimize uygulayabileceğimiz hiçbir şey yok mu? Sarımsağın bu mucizevi özelliğini bilmeyen yoktur. Eminim Sarımsak- zeytinyağı kürünü de çoğumuz duymuşuzdur, bazılarımız sarımsak kokusundan çekindiği için bu kürü uygulamamış olabilir. SARIMSAĞIN KOKUSUNU BİR CEZVE SÜTE İSTEDİĞİNİZ MİKTARDA SARIMSAK ATARAK GİDEREBİLİRSİNİZ. 
SARIMSAK- ZEYTİNYAĞI KÜRÜ
1. Sarımsağı ezip dilediğiniz miktarda zeytinyağına atın.(Hassas cilde sahipseniz zeytinyağı miktarı fazla olsun)
2.Bu karışımı en az bir hafta beklettikten sonra( süre ne kadar uzarsa o kadar iyi) saç diplerine masaj yaparak parmaklarınızla uygulayın.
3.Saçınızda en az 2 saat beklettikten sonra saçınızı yıkayın.
!! Zeytinyağının asit düzeyi düşük olmalı. Yüksek asit saç dökülmesine neden olabilir.
!! Bir anda birden fazla kür uygulanmamalı saçınız için uygun kürü seçtikten sonra uygulamaya başlamalısınız. 
                          BARCELİNO SAÇ BAKIM YAĞI
Bu yağ saçlarınızı inanılmaz yumuşatıyor ama dediğim gibi dışarıdan yapılan uygulamalar geçici :) 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder